Namaluj kočku akvarelem

Rychlá skica štětcem krok po kroku
Zjisti více

Lekce akvarelu s námětem kočky

Vyzkoušej si namalovat kočku krok po kroku.

Denisa Belzová malířka a vedení Start-Art

Co budu potřebovat

1. Akvarelový papír

2. Akvarelové štětce profesionální kvality, případně školní štětce na vodovky

3. Akvarelové barvy, příp. školní vodovky, anilinové barvy

4. Akvarelovou pastelku

5. Vlastní kočku, fotografii kočky nebo náš námět

 

1. krok

Nákres

Nakresli základní tvary kočky akvarelovou pastelkou. Použij pastelku v barvě shodné s budoucí malbou štětce. Lehká kresba se rozmyje malbou, není třeba se bát nepřesností. V průběhu malby se dá případná odchylka upravit dalšími malířskými tahy.
Obr. 1

2. krok

Zapíjení barvy do mokré plochy

Začala jsem přirozeně tím nejvýraznějším: hlavou kočky. Navlhčila jsem „mourovaté části hlavy kočky“. Voda mi vymezila tvar. Do vlhkých míst jsem zapíjela barvy. V místech, kde má kočka výraznější kresbu kožichu, jsem přidala více vrstev. Postupovala jsem od světlých nánosů hnědé k tmavší hnědočerné barvě.
Obr. 2–4

3. krok

Tvar očí

Na přesnu linkovou kresbu potřebuji bezprostřední okolí očí suché. Počítala jsem s tím a nechala si kousek kolem očí nenavlhčený. První kresbu jsem provedla lehkou světlehnědou barvou. V druhé fázi jsem kresbu kolem očí zvýraznila další vrstvou. Později jsem přidala i trochu černé linky. Barvu duhovky jsem si nechala na finalizaci proto, abych se mohla rozhodnout o její barvě v souvislosti s celkem.
Obr. 2–3

 

Klikni na obrázek a listuj.

4. krok

Barevná harmonie

Hnědočernou barvu kožichu jsem doplnila červenou barvou v oblasti uší a čumáku. Červenou barvu v uších jsem zapíjela do částečně vlhkého papíru tak, aby se prolnula s hnědou barvou. Hnědou a černou barvu jsem míchala na paletě tak, aby se do černé barvy dostalo vždy trochu hnědého pigmentu. Dosáhnu tím lepšího barevného souznění a měkých přechodů. V dalších fázích jsem do barev přimíchala trochu tyrkysové barvy. Tyrkysem jsem dosáhla namodralých tónů. Hodí se do stínů. Zvolila jsem zatónovaný tyrkys i do očí jako alternativu původní zelené barvy očí kočky.
Obr. 2–4

5. krok

Postupné přechody od světlé k tmavé

Jak na postupné přechody se pokusím ukázat na malbě ptáčka. Nanesla jsem nejdříve sytější a tmavší barvu do hlavičky. Barvu na štětci jsem naředila ponořením do vody. Namalovala jsem další část. Postup jsem zopakovala. Ptáčka jsem tedy rozdělila na tři plochy , malovala vždy světlejší barvou a dbala na to, aby mi jednotlivé plošky nezaschly a navzájem se do sebe vpíjely.
Obr. 5–7

6. krok

Vymezení tvaru pomocí okolí

Tvar se dá vymezit nejen vybarvením zevnitř motivu, ale také barvou nanesenou zvenčí tvaru. Tento postup jsem použila u pacek kočky.
Obr. 6

7. krok

Nežádoucí rozpití barvy

Čas od času se barva zapije jinam než bychom si přáli. Mně se to stalo u zobáčku ptáčka. Naštěstí byla plocha pozadí, kde vznikla nechtěná loužička kolem zobáku, stále trochu vlhká. Vzala jsem čistý, jen lehce navlhčený štětec a nežádoucí okraje louže jsem rozmazala do okolní plochy. Počkala jsem až plocha téměř zaschne a tvar zobáku jsem upřesnila hrotem tmavé pastelky. Zobák nebyl ještě zcela zaschnutý, zásahy pastelky se proto příjemně zapily do původní malby.
Obr. 7–10

8. krok

Další postup malby očí

Zatím mám jen obrys očí a zorničky. Smíchala jsem trochu tyrkysu, černé a hnědé s větším množstvím barvy a vyplnila barvou duhovky. Zásahem štětce se smyly původně naznačené zornice. To nevadí, zůstala po nich prosvítající stopa, které se mohu při opětovném zvýraznění tvarů chytit. Nový vodový nános jsem nechala proschnout, ale ne zcela do sucha. Použila jsem tmavou akvarelovou pastelku a do lehce vlhkého papíru jsem znova nakreslila zornice. Akvarelová pastelka na mokrém povrchu působí výrazně. Je sytější a lehounce se zapíjí.
Obr. 9–10

9. krok

Poslední úpravy: změkčení tvaru

Pro lepší prostorový efekt jsem chtěla zadní část kočky více rozmlžit tak, aby naopak lépe vyniklo popředí. Namočila jsem štětec do velmi řídké barvy a přejela s ním oblast hřbetu. Přestože již byla malba zaschlá, podařilo se tímto způsobem lehce rozptýlit okraje. Vnímala jsem potřebu zjemnit také pravé ucho kočky a rozmyla jsem špičku ucha stejným způsobem. V posledních krocích jsem také upřesnila tvar hlavy v oblasti tlamičky přidáním stínu.
Obr. 11

Zajímá tě akvarel a chceš se naučit víc?

Vyzkoušej různé malířské techniky včetně akvarelu

V rámci Kurzu malování procházíme různými malířskými technikami. Jednou z nich je také akvarel. Střídá další malířské techniky v měsících prosinec 2021 a březen 2022. Vede jej autorka článku Denisa Belzová.

Akvarel po celý rok

Další možnost sáhnout si na štětec ti umožní celoroční kurz akvarelu vedený akvarelovou malířkou Átou Černou.

Autorka článku

Tuto lekci pro tebe připravila malířka Denisa Belzová, lektorka a zakladatelka Start-Art.

Kurzy, které Denisa vyučuje

Kurz malování
Talentové zkoušky, příprava na SŠ
Talentové zkoušky, Příprava na VŠ
Olejomalba

Denisa Belzová malířka a vedení Start-Art

Napiš nám vzkaz

Nejednodušší a nejrychlejší způsob, jak se s námi můžeš spojit, je zajisté pomocí přímého kontaktního formuláře.

kontaktujte nás

Přihlašte se k odběru novinek

Rádi bychom vás pozvali k odběru novinek Start-art. Nyní vám již neunikne žádná důležitá zpráva ani nově otevřený kurz.

Těšíme se na vaši návštěvu.

Vaše přihlášení proběhlo úspěšně